|Юні лісівники Роменщини виступили на радіо

23.03.2020 10:16 / /

Ще до початку карантинних заходів, вихованці гуртка «Юні лісівники» еколого-натуралістичного відділу Роменського центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю імені Івана Кавалерідзе, відвідали Роменське лісництво ДП "Роменський лісгосп" і своїми враженнями вирішили поділитися на радіо.

 До вашої уваги виступ вихованців гуртка «Юні лісівники» еколого-натуралістичного відділу Роменського центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю імені Івана Кавалерідзе, учнів 7-Б класу Роменської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4.   Керівник гуртка: Привідіон Світлана Володимирівна.

1 юннат:  Найбільший лісу захисник,
                  Звичайно, друже, - це лісник.
2 юннат:  Ця професія уваги потребує.
                  Лісник же нас увагою дивує.
3 юннат:  Знає він без заперечень мову лісову
                  Кожне деревце, дубок, берізку молоду.
4 юннат:  Плекає ліс, немов найближчую людину,
                  Як матір рідну, як свою родину.
5 юннат:  Вітаємо вас, шановні роменці та жителі  Роменського району! Ви слухаєте весняну програму «Юннат Інфо». Тема нашого випуску: «Калейдоскоп весняних справ лісового господарства».
1 юннат: 5 березня  вихованці гуртка «Юні лісівники» під керівництвом  головного лісничого ДП «Роменський лісгосп»  Сергія Сергійовича Івашкіна,  лісничого  Роменського лісництва Івана Яковича Примака, майстра  лісу Станіслава Віталійовича Кривогуза здійснили  пізнавально-навчальну поїздку до майстерської дільниці Роменського лісництва в урочище «Перехресні балки» поблизу  села Гаї.
2 юннат: Спочатку ми навідалися до комплексної лісової годівниці спеціально встановленої лісниками для підгодівлі диких тварин в холодну пору року. Тут заєць-русак, лось європейський, козуля європейська зможуть поласувати розкладеним в жолоби запашним сіном під дашком, прив’язаним до стовбурів гілковим кормом. В лотку обов’язково знаходиться сіль-лизунець для підтримки мінерально-соляного балансу в організмі тварин.                                                    Іван Якович розповів, що лісові годівниці розташовані у звичних для лісових мешканців місцях, які є малодоступними для сторонніх очей.
 3 юннат: Нам, прикро було чути про злісні вчинки тих людей, котрі виходять на хитку стежину браконьєрства. Але працівники лісгоспу та лісова охорона ведуть активну боротьбу з браконьєрством, використовуючи сучасну техніку та обладнання. В ході  оперативних  заходів  затримані браконьєри притягуються до кримінальної відповідальності за незаконне полювання і вимушені сплатити штраф.
4 юннат: Більша частина людства глибоко усвідомлює свою відповідальність за збереження рослинного і тваринного світу, але інша категорія людей творить злочини проти дикої природи, жорстоко її вбивають і знищують заради своїх меркантильних інтересів.
5 юннат: Ми, юні роменці, звертаємося до браконьєрів  «Зупиніться! Не ставте капкани! Не стріляйте у диких тварин! Це невиправдана жорстокість! Ми бажаємо бачити, як  в лісі спокійно пасуться табунці козуль, лосів, лані. Хочемо любоватися красою плямистих оленів. Хочемо чути гарні новини про життя лісових мешканців.»
1 юннат:  Працівники лісгоспу привезли до лісу синичники та обладнання для їх розвішування. Нам продемонстрували швидкий і надійний спосіб прилаштування до дерева  пташиних будиночків. Для  приваблювання дрібних співочих птахів ми з захопленням розвісили синичники. Адже птахи є природним  захистом лісових деревних культур від комах-шкідників.
2 юннат: Нам приємно було працювати у весняному лісі, наповненному чарівними переспівами зябликів, вільшанок, шпаків, співочих дроздів, тонким свистом  синичок, підкоришників, повзиків. Від пташиного гомону поступово оживає ліс. Під час співу пернаті створюють пари, визначають свої гніздові ділянки та будують гнізда.
3 юннат: І недаремно птахи повертаються до роменського лісу. Кожної весни працівники лісгоспу чекають пернатих друзів, старанно готуються до зустрічі з ними, а саме: майструють синичники, шпаківні, совники, дуплянки і щільно розвішують їх на деревах. Така природоохоронна діяльність свідчить про способи збереження біологічного різноманіття лісової екосистеми.
4 юннат: Головний лісничий Сергій Сергійович Івашкін розповів, що в Україні стандартне ведення лісового господарства. Тому в більшості лісів України дерева ростуть рядками і мають переважно однаковий вік. Більшість лісів України вже вирубана і насаджена знову. Пралісів ( тобто, ніколи не рубаних лісів) у нас лишилося зовсім небагато, і вони переважно зосереджені у важкодоступних місцях Карпат та Полісся.
5 юннат: При правильному веденні лісового господарства вирубки головного користування чергуються так, щоб на кожній окремо взятій ділянці вони повторно проводилися тільки через 80 – 100 років, коли ліс досягне повної стиглості і  в ньому можна заготовити найбільшу кількість високоякісних сортиментів. А ще проводиться санітарна вирубка сухостою та хворих дерев. 1 юннат: До речі, професія лісоруба мужня і небезпечна, визнана у світі однією з найнебезпечніших за ступенем виробничих ризиків та однією з найважчих за умовами праці. Водночас саме ця професія забезпечує людство найнеобхіднішим матеріалом – деревиною, яку потім використовують в багатьох промислових галузях і без якої неможливо уявити наше життя.
2 юннат: Після вирубки лісу працівниками лісгоспу активно проводиться лісовідновлення.  Лісівники показали нам лісовідновлювальні роботи по залісненню  ділянок, на яких провели посадки 1-2-х річними сіянцями дуба черешчатого цієї весни та ділянки на яких зростають юні красені шестирічні дубки.
3 юннат: Ми дізналися, що за підростаючими дубками потрібен ретельний догляд, інакше деревця загинуть. У середньому догляд за дубом триває протягом перших 5 років. За цей час кожної весни та осені лісівники проводять ретельний догляд за лісовими культурами. Відбувається обробка грунту, очистка від трав’яної рослинності, освітлення та прорідження ділянки, за яку відповідає майстер  лісу Станіслав Віталійович Кривогуз.
4 юннат: З нами провели цікавий майстер-клас з посадки сіянців дуба черешчатого в закритій кореневій системі посадковою трубою та з відкритою кореневою  системою лісосадильною лопатою – мечем Колесова.  
5 юннат: Поблизу яблуневого саду села Гаї ми сфотографувалися на фоні двох  дубів-велетнів, які привертали увагу своєю розкішною величністю на сонцесяйному узліссі. Вік цих могутніх дубів сягає приблизно 250 років.
1 юннат:  Пізнавально-практична екскурсія пройшла в творчій позитивній атмосфері. Працівники лісгоспу розповіли про нелегку, але необхідну професію лісівника. Адже збережені та рукотворні ліси – це копітка щоденна праця багатьох людей,  відданих цій  благородній справі.
 2 юннат: Ми  поглибили знання про весняну лісовідновлювальну  і природоохоронну діяльність Роменського лісгоспу, ознайомилися з методами посадки лісових культур, отримали цікаву інформацію про  різновиди диких тварин та їх підгодівлю.
 3 юннат: Ліс гостинно зустрічає всіх, хто шукає в ньому відпочинку, проте, він вимагає дбайливого до себе ставлення.
       Розумне користування дарами природи — невід’ємне право людини. Величезної шкоди лісам завдають лісові пожежі. Це страшне лихо не тільки для деревної рослинності, але й для всього живого. Основна причина їх виникнення — порушення протипожежних правил відпочиваючими та іншими людьми, які перебувають у лісі.
4 юннат: Лісничий Іван Якович Примак розповів про дотримання правил пожежної безпеки в лісі.
При відвідуванні лісів  забороняється:
  –    кидати сірники, які горять, недопалки, ганчірки, які тліють;
  – залишати легкозаймисті матеріали, які просочені мастилом або бензином, скляну тару та посуд, які в сонячну погоду можуть сфокусувати сонячний промінь і підпалити суху рослинність;
   –    випалювати суху траву на лісових полянах;
   –    розводити багаття;
   –    спалювати сміття.
5 юннат: Крім того, не можна розводити багаття поблизу крон дерев, які звисають, та сухої рослинності. При розведенні багаття обов’язково необхідно враховувати напрям і швидкість вітру. Категорично заборонено залишати багаття без нагляду. Залишаючи місце відпочинку, вогнище слід залити водою або засипати піском а також впевнитись, що багаття повністю загашене. При виявленні пожежі обов’язково потрібно зателефонувати  за телефоном 101.
1 юннат:  Під кінець екскурсії Станіслав Віталійович Кривогуз почастував нас  гарячим запашним чаєм із лікарських рослин, домашніми яблуками та солодощами.
2 юннат: Ми щиро вдячні працівникам Державного підприємства «Роменське лісове господарство». Ми отримали цінний практичний досвід. Нам було дуже цікаво!
3 юннат:  Шановні радіослухачі, ми надали вам цікаву інформацію про нашу весняну поїздку до майстерської дільниці Роменського лісництва в урочище «Перехресні балки» поблизу  села Гаї.
4 юннат:  Бережіть ліс і його мешканців, дотримуйтесь лісового етикету!
5 юннат: Всім дякуємо за увагу. До зустрічі в наступному ефірі.