|

Про діяльність державного підприємства «Роменське лісове господарство»
Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства

Згідно наказу Головного управління лісового господарcтва та лісозаготівель при РМ УРСР від 14 травня 1960 року за №117, лісгосп реорганізовано у Держлісгоспзаг, в функції якого крім лісогосподарської діяльності, були внесені функції лісозаготівельних робіт.
У 1965 році у зв’язку з передачею частини площі Талалаївського лісництва до Прилуцького лісгоспу Чернігівської області, на залишеній частині площі було організоване Роменське лісництво.
Відповідно з наказом Сумського облуправління лісового господарства Смілянське лісництво було перейменоване в Томашівське.
У 1981 році на виконання рішення РМ УРСР від січня 1981 року за №29-р та розпорядження Мінлісгоспу УРСР від 06 лютого 1981 року за №33 до складу Недригайлівського лісництва було включено 254 га лісів із радгоспу «Тернівський» Недригайлівського району.
У 1986 році рішенням Сумського облуправління лісового господарства із складу Роменського лісництва було виключено 303 га. Із цієї площі передано Томашівському лісництву урочище «Олава» площею 221 га.
Ліси, включені до складу лісового фонду лісгоспзагу, вперше були лісовпорядковані в 1935-1939 роках. Територія лісгоспзагу в теперішніх межах, вперше впорядковувалась в 1948 році по першому розряду лісовпорядкуванням на площі 18662 га. Загальна площа лісгоспу складає 17737 га..
Ліси розташовані в південно-західній частині Сумської області на території Роменського (9,8 тис. га), Недригайлівського (5,8 тис. га), Білопільського (0,1 тис. га), Буринського (0,2 тис. га), Лебединського (0,2 тис. га) та Липово-Долинського (1,6 тис. га) адміністративних районів.
Лісгосп розділений на 7 лісництв, які не являються самостійними юридичними одиницями і займають площу:
  • Недригайлівське — 6129 га;
  • Глинське — 4550 га;
  • Томашівське — 2774 га;
  • Роменське — 2547 га;
  • Л-Долинське — 1737 га.
По категоріям захищеності, ліси відносяться до І і ІІ груп.
Ліси І групи займають площу 4,5 тис. га, 2 групи — 13,2 тис. га. Покрита лісом площа складає 15,8 тис. га. Запас деревини — 3101700 м3. Площа твердолистяних порід займає 68,5% від покритої лісом площі, шпилькових порід — 9,5% і м’яколистяні та інші — 22%. Загальний середній приріст в рік складає 69,5 тис. м3 в рік. Середній вік насаджень — 50 років. Середній приріст за рік — 4,4 м.куб..
Автомобільно-тракторний парк нараховує 31 автомобіль та 24 трактори. Відвантаження деревини проводиться із нижнього складу, який розташований на станції Ромни Південної Залізниці. Річний вантажообіг — 31,0 тис. м3.
Для первинної переробки деревини, лісгосп має цехи переробки деревини, які щорічно переробляють 3,6 тис. м3. деревини.
У зв’язку з попитом на декоративний посадковий матеріал, лісгосп обрав додаткове направлення у вирощуванні вічнозелених екзотичних саджанців у закритому грунті. Але основним приорітетним завданням лісгоспу є лісовідновлення.
Одним із основних напрямів діяльності підприємства є ведення лісового господарства, завдання якого — вирощування, відновлення й охорона лісів, підвищення їх продуктивності та поліпшення якісного складу.
Господарська діяльність лісгоспу спрямована на раціональне використання лісового фонду, покращення стану лісових насаджень, рекреаційне використання лісів, збереження та посилення їх санітіарно-гігєнічних, естетичних та захисних функцій.
З метою поліпшення якісного складу лісів, їх оздоровлення, посилення захисних властивостей проводяться рубки догляду за лісом, санітарні рубки, лісовідновні рубки.
Підприємство проводить заготівлю деревини в порядку ведення рубок головного користування, а також інших рубок пов’язаних з веденням лісового господарства. Поряд із заготівлею деревини, підприємство займається її переробкою.
Відновлення лісу проводиться шляхом створення лісових культур господарсько-цінних деревних порід. Здійснюються заходи щодо підвищення продуктивності лісів, поліпшення їх якісного складу шляхом ефективного догляду за лісовими культурами, охорони лісів від пожеж, захисту від шкідників та хвороб.
До 2015 року в умовах ефективного використання лісових ресурсів за рахунок раціонального розкряжування деревини та відбору високотоварних сортиментів, зменшення витрат на виготовлення продукції переробки деревини, залучення приватних бригад на лісозаготівлі, економії витрат на паливно-мастильні матеріали, — приорітетом діяльності є збільшення обсягів реалізації, своєчасна виплата заробітної плати, сплата платежів до бюджетів усіх рівнів, соціальний захист працівників.